fbpx
Zadzwoń do nas
510903547

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Samodzielne prowadzenie księgowości w Polsce nie należy do prostych zadań. Obszerność, złożoność i zmienność zagadnień podatkowych to spore wyzwanie, a przecież przedsiębiorca i tak cały swój czas poświęca na prowadzenie swojej działalności najlepiej jak potrafi. Dlatego większość firm decyduje się na oddelegowanie tego zadania na zewnętrzne biuro rachunkowe. Tylko jak je wybrać, czym się kierować w wyborze tej właściwej i najlepszej obsługi księgowej?

Oto wskazówki, które pomogą Ci w podjęciu decyzji. Zwłaszcza, ze jest to usługa, której na etapie wyboru nie można dotknąć, sprawdzić.

Najważniejsze byśmy sami określili, jakie mamy oczekiwania, jaki zakres prac chcemy zlecić biuru rachunkowemu i jakiej ewentualnej opieki podatkowej oczekujemy.

Oferta i cena

Najważniejsze jest zapoznanie się z ofertą biura, tj z zakresem usług oraz cennikiem. Usługa księgowa, jak każda inna, może być Tania, Dobra, Szybka. Jednakże możliwy jest wybór tylko dwóch kryteriów ? czyli usługa szybka i dobra- nie będzie tania, tania i dobra- nie będzie szybko zrealizowana, zaś usługa szybka i tania- na pewno nie będzie dobra.

W skrócie- cena musi być adekwatna do zakresu i jakości usługi, nie powinno budzić wątpliwości, za co płacimy.

Zakres usług

Ważna jest możliwość kontaktu telefonicznego, mailowego z biurem, w końcu nie chcemy przywozić każdego dokumenty, gdy można go przesłać skanem.

Sprawdźmy też, czy biuro, które na dzień dzisiejszy będzie nam prowadziło prostą księgowość, czyli np. księgę przychodów i rozchodów będzie też w stanie zająć się pełną księgowością naszej firmy, gdy już nastąpi jej rozwój i np. przekształcenie w spółkę.

Na spotkanie z przedstawicielem biura polecamy przygotować sobie zakres pytań/ zagadnień

*sprawdźmy czy i jak będziemy informowani o kwotach podatku i składek ZUS oraz terminach ich opłacenia. To ważne, byśmy mogli liczyć na mail, lub telefon z informacją

*kiedy będzie nam taka informacja przekazywana

*czy możliwe jest, że biuro będzie nas informowało o prawdopodobieństwie straty lub wysokości podatku- czy wchodzi to w standardowy zakres usług?

*jakie są terminy przekazywania dokumentów i co gdy się spóźnimy?

*czy będziemy reprezentowani w kontaktach z urzędem skarbowym?

Zapewne ze względu na specyfikę firmy pojawią się u Państwa całkiem nowe pytania, pamiętajmy by się do tego spotkania przygotować.

Rekomendacje

Niektórzy mówią, że jest to najcenniejsze źródło informacji. Biuro rachunkowe musi cieszyć się zaufaniem klientów, warto więc poszukać opinii na forach dyskusyjnych, czy po prostu skonsultować się z zaprzyjaźnionymi przedsiębiorcami.

Ubezpieczenie OC

Niektórzy klienci o to nie pytają, ale my uważamy, że to bardzo ważne. Biuro powinno posiadać ubezpieczenie OC na wypadek wyrządzenia szkody przy wykonywaniu usług.

Zwróć na to uwagę, bo nawet co trzecie biuro nie posiada polisy, a przecież zarządza bardzo istotnym elementem Twojej działalności.