Zadzwoń do nas
510903547

Tańsza obsługa księgowa od nowego roku

Tańsza obsługa księgowa – zmiany od stycznia

Kolejne zmiany w sposobie rozliczania firmy. Rada ministrów przyjęła projekt ustawy, który zmieni pewne przepisy prawa. Zmiany te mają poprawić prawne otoczenie przedsiębiorców. Zmiany te nie są spontaniczne. To element pakietu ułatwień, który został przygotowany dla polskich przedsiębiorców. „100 zmian dla firm” ma pomóc małym i średnim przedsiębiorcom rozwinąć skrzydła i wpłynąć na szerokie wody. Tańsza obsługa księgowa będzie możliwa.

Większa szansa na korzystanie z KPiR

Pierwsza zmiana dotyczy podniesienia limitu dzięki, któremu podatnicy PIT mogą korzystać z księgi przychodów i rozchodów. Obecnie limit ten wynosi 1.2 mln euro rocznie. Od nowego roku suma ta ma wynosić 2 mln euro. To bardzo dobra informacja dla wielu polskich firm. Wiele małych i średnich podmiotów uwolni się od męczonych obowiązków administracyjno-finansowych. Przedsiębiorcy zaoszczędzą na kosztach związanych z obsługą księgową. Prowadzenie pełnej księgowości może być kilkukrotnie wyższe niż koszt prowadzanie KPiR. Szacuje się, że roczne oszczędności wynikające ze zmiany sposobu prowadzenia księgowości mogą wynieść prawie 190 mln zł.

Zmiany w przychodach ewidencjonowanych

Zmianie ulegnie także rozliczanie przychodów ewidencjonowanych. Próg rocznych przychodów, który uprawnia do korzystania z tej formy opodatkowania rośnie do 250 tys. euro. Wcześniej suma ta wynosiła 150 tys. euro. Rozwiązanie to pomoże zmniejszyć obowiązki wynikające z wypełniania dokumentacji podatkowej. Wszystko wynika z faktu, że ewidencja w ryczałcie jest prosta i mniej czasochłonna dla przedsiębiorcy.

Zmiany w Ordynacji i ustawie o VAT

To nie koniec zmian jeżeli chodzi o prawo podatkowe. W styczniu do życia wejdą zmienione przepisy ustawy o VAT, Ordynacji podatkowej oraz Kks. Zmiany te znane są jako pakiet uszczelniający i mają za zadanie zatrzymać proceder wyłudzania podatku VAT. Jedną ze znaczących nowości jest mechanizm odwróconego obciążenia. Oprócz nowości zmianą ulegną przepisy i sposób rejestrowania nowych podatników VAT. Od stycznia każdy naczelnik urzędu skarbowego będzie mógł wydać decyzje odmowną w sprawie rejestracji podmiotu VAT jeżeli ten poda w zgłoszeniu nieprawdziwe dane.

Nowe perspektywy czy uzasadnione obawy?

Jak widać nowy rok zapowiada się interesująco z punktu widzenia przedsiębiorcy. Rządzący liczą na to że zapowiedziany zmiany pomogą uczciwym firmom rozwinąć biznes. Tańsza obsługa księgowa pozwoli zaoszczędzić pieniądze, które będzie można przeznaczyć na inwestycje.