fbpx
Zadzwoń do nas
510903547

Luka VAT nadal wysoka

Luka VAT to prawie 40 mld zł

6 Września 2016 roku został opublikowany raport Europejskiej Komisji który informuje o stratach z tytułu należności VAT w 2014 roku. Wszystkie państwa członkowskie straciły razem 159,5 mld euro przychodu. W Polsce luka VAT wyniosła aż 38 mld zł. Nie jest to dobra wiadomość bo oznacza to że nasz kraj jest jednym z najgorzej radzących sobie z egzekwowaniem należności z tytułu VAT.

Co to takiego?

Luka VAT oznacza różnicę między przychodami jakie powinny trafić do budżetu a jakie faktycznie wpłynęły. Nowa władza jako podstawowy cel postawiła sobie likwidację luki VAT.

W Parlamencie Europejskim wszyscy są zgodni największy problem z płaceniem VAT mają kraje że źle zorganizowaną administracją podatkową. Problem jest o tyle złożony że przestępcy którzy mają na celu wyłudzanie VAT-u często wybierają właśnie takie kraje. Na zachodzie luka VAT jest o wiele mniejsza niż w Europie wschodniej. W Niemczech wynosi ona 10 procent a w Luksemburgu tylko 3,8 procenta.

Polska poprawiła swój wynik w porównaniu do 2012 roku. Mimo to wynik nadal jest wysoki i źle świadczy o naszej administracji.

Winny system podatkowy?

Eksperci są zgodni za wszystko odpowiada źle skonstruowany system podatkowy. Statystki nie kłamią państwa, które uprościły system podatkowy skuteczniej radzą sobie z problemem uciekającego VAT-u. W Polsce proceder ten rozwija się od 2011 roku. Nowy rząd postanowił zbadać nieporadność urzędników w latach 2011-2015. To ja z wielu skaz byłych rządzących.
Od nowego roku mają także wejść w życie przepisy które mają skutecznie utrudnić proceder wyłudzania VAT-u. No przepisy przewidują także nowe kary dla osób złapanych na gorącym uczynku.

Nowe przepisy będą skuteczne?

Wiele osób stawia pod znakiem zapytania skuteczność nowych przepisów. Przedsiębiorcy boją się, że ucierpią na tym tylko Ci, którzy uczciwie prowadzą swój biznes. Na te chwilę ciężko jest powiedzieć jak nowe przepisy odbiją się na polskiej gospodarce. Rząd uspokaja i zapewnia, że osoby uczciwie płacący swoje podatki nie muszą się niczego obawiać.