fbpx
Zadzwoń do nas
510903547

e-PIT 2019 – Nie taki diabeł straszny, jak go malują…

Zbliża się czas, kiedy zaczynamy myśleć nad złożeniem rocznego rozliczenia PIT. Ministerstwo Finansów zachęca podatników do skorzystania z usługi Twój e-PIT. Czym właściwie charakteryzuje się ta usługa i o co właściwie tyle szumu? Postaramy się wyjaśnić na czym to wszystko polega.

W ostatnim czasie coraz więcej podatników wpada w panikę w związku z mającymi wejść w życie zmianami dotyczącymi rozliczeń podatkowych. Narosło wiele mitów. Wypełnianie PIT-ów kojarzy się nam z czymś nieprzyjemnym, czasochłonnym i bardzo skomplikowanym. Ministerstwo Finansów zdaje się nam tą procedurę ułatwiać. Czy aby na pewno?

Zmiany w podatku PIT za 2018 (rozliczenie PIT 2019)

W 2019 roku deklaracje podatkowe PIT 2019 składać należy:

do 31 stycznia 2019 r. > PIT-28

do 30 kwietnia 2019 r. > PIT-37PIT-36PIT-36LPIT-38PIT-39.

Według zapowiedzi Ministra Finansów możliwym będzie korzystanie z nowej funkcjonalności w rozliczeniach deklaracji za 2018 r. w usłudze „Twój e-PIT„. Będzie ona przygotowywana – łącznie z częścią ulg podatkowych – przez Ministerstwo Finansów i udostępniana dla podatnika, który zaakceptuje ją lub odrzuci.

Twój e-PIT

Ministerstwo Finansów od 15 lutego 2019 roku na Portalu Podatkowym uruchomi e-usługę „Twój e-PIT”, za pomocą której rozliczy deklaracje podatkowe PIT-37 i PIT-38 – za podatników.

Nie czekaj! Rozlicz e-PIT online samodzielnie, wysyłając e-deklarację z Programu e-pity w terminie do 15.02.2019 zwrot z podatku PIT będziesz miał na koncie bankowym najpóźniej  do 1.04.2019 r. Korzystając z mobilnej wersji Programu e-pity możesz wysłać e-Deklaracje także z telefonu komórkowego lub tabletu. Pamiętaj Składając deklarację w tradycyjny sposób, (wersja papierowa) na zwrot PIT będziesz czekał aż do trzech miesięcy. Jeżeli nie zrobisz nic i uznasz, że fiskus rozliczył Cię poprawnie w usłudze „Twój e-PIT” – termin Twojego zwrotu podatku będzie biegł dopiero od 30.04.2019 r. a zwrot nastąpi do 15.06.2019 r.

Zgodnie z deklaracjami MF, rozwiązanie zwolni podatników z obowiązku samodzielnego składania deklaracji podatkowej. Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przygotuje tzw. „Twój e-PIT”, czyli wypełnioną deklarację PIT-37 oraz PIT-38, którą podatnik będzie mógł zatwierdzić za pomocą Portalu Podatkowego. Jest to odpowiedź na wzrastającą liczbę wpływających na serwery Ministerstwa Finansów e-PITów – w 2018 roku elektroniczne rozliczenia przekroczyły liczbę 11 mln, co stanowi aż 2/3 wszystkich złożonych zeznań!

Przygotowaną przez KAS ( Krajowa Administracja Skarbowa) e-Deklarację podatnik będzie mógł zweryfikować i zatwierdzić bez zmian – pod warunkiem, że rozlicza się indywidualnie i nie przysługują mu żadne ulgi ani odliczenia. e-Usługa „Twój e-PIT” udostępni również możliwość rozliczenia wspólnie z małżonkiem oraz wyboru OPP, której podatnik będzie chciał przeznaczyć swój 1%.

Co z PIT-36 i PIT-36L w usłudze „Twój e-PIT”, PIT za 2019 (2020) ?

Ministerstwo Finansów zapowiada, iż usługa „Twój e-PIT” będzie dostępna również dla osób prowadzących działalność gospodarczą – od 2020 roku. Oznacza to, iż KAS planuje przygotować dla podatników rozliczenie PIT-36oraz PIT-36L za 2019 rok.

Twój e-PIT w Programie e-pity

Z chwilą gdy usługa zostanie oficjalnie udostępniona przez Ministerstwo Finansów w Programie e-pity będziemy udostępniali możliwość z jej skorzystania podobnie jak teraz w e-pity można rozliczyć Wstępnie Przygotowany PIT (PFR).

Słowem podsumowania.

W dalszym ciągu możemy tradycyjnie,  formie papierowej złożyć w Urzędzie Skarbowej nasz PIT. Jednak musimy wtedy uzbroić się w cierpliwość i czekać do 3 miesięcy na zwrot nadpłaconego podatku. Druga opcja – dla niecierpliwych – samodzielnie wypełniamy nasz PIT na stronie internetowej:  https://www.e-pity.pl/pit-online/index.php?partner=adgm19elpopit-050&gclid=EAIaIQobChMIgNvwu-2r4AIVA-J3Ch1jSQOgEAAYASAAEgI1tfD_BwE i wysyłamy deklarację.

Opcja numer trzy – dla osób, które nie mają czasu, bądź chęci aby zajmować się rozliczeniem. Czekamy do 15 lutego 2019 roku, logujemy się na stronę www.e-pity.pl, sprawdzamy czy nasze rozliczenie się zgadza i akceptujemy.

Pamiętajcie, nie taki diabeł straszny jak go malują… a rozliczenie PITu online pozwoli nam zaoszczędzić masę czasu, którą zmarnowalibyśmy na stanie w niemal kilometrowych kolejkach w Urzędach Skarbowych.

MF zachęca do skorzystania z usługi Twój e-PIT

Od 2019 roku podatnicy rozliczający się na formularzach PIT-37 i PIT-38 nie muszą martwić się o rozliczenia z urzędem skarbowym. Ich roczne zeznania podatkowe PIT zostały automatycznie i bezpłatnie przygotowane na podstawie danych zgromadzonych przez administrację skarbową. Podatnicy mogą je sprawdzić na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów (podatki.gov.pl) logując się do usługi Twój e-PIT.

Co to jest Twój e-PIT
Twój e-PIT to zeznanie podatkowe PIT-37 lub PIT-38, które od 15 lutego podatnik może znaleźć wyłącznie w serwisie podatki.gov.pl. PIT został automatycznie przygotowany bez konieczności składania wniosku przez podatnika.

Wypełniony PIT zawiera już:

informacje o dochodach od pracodawcy,
numer rachunku bankowego podatnika oraz dane z ubiegłorocznych zeznań, takie jak np. ulga na dzieci.
W zeznaniu jest też wskazana organizacja pożytku publicznego (OPP), która w ubiegłym roku otrzymała od podatnika 1% podatku oraz cel szczegółowy. Wpisane dane podatnik może zmienić.

Zeznanie jest przygotowane dla każdego indywidualnie. Ale podatnicy mogą zmienić sposób rozliczenia na wspólne z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.