Zadzwoń do nas
510903547

Dodatkowe zobowiązanie podatkowe – kogo obejmie?

Dodatkowe zobowiązanie podatkowe od stycznia

Nowy rok przyniósł zmiany dotyczące podatku VAT. Jedną ze znaczących zmian jest powrót dodatkowego zobowiązania podatkowego. Co to takiego? To w pewnym sensie kara dla podatników, którzy zaniżają lub nie wpłacają należnego fiskusowi VAT. Wysokość ten sankcji została ustalona w przedziale 20-100 procent zaniżenia. Przed wejściem tych przepisów w życie pojawiły się głosy, że oprócz nieuczciwych przedsiębiorców ucierpieć mogą osoby, które zwyczajnie popełniły błąd. Jak się okazuje dodatkowe zobowiązanie podatkowe jest do uniknięcia.

Można go uniknąć

Przepis został wymierzony w osoby, które w swoich deklaracjach wykazały kwoty dalekie od rzeczywistości. Jest jednak możliwość uniknięcia dodatkowego opodatkowania jeżeli spełnimy dwie przesłanki:

  • Korekta deklaracji
  • Zapłata zaniżonego podatku + odsetki

Oprócz tego musimy pamiętać, aby spełnić te dwa obowiązki w odpowiednim czasie. Chodzi tu o załatwienie wszystkich formalności przed wszczęciem kontroli podatkowej. Ważne jest zrozumienie kiedy kontrola podatkowa się rozpoczyna. Wiele osób błędne myśli, że w momencie otrzymania zawiadomienia o planowej kontroli. To nieprawda kontrola rozpoczyna się po okazaniu legitymacji i upoważnienia osobie kontrolowanej przez urzędnika. Jeżeli w czasie oczekiwania na kontrole załatwimy wszystkie formalności to unikniemy sankcji.

Każdy powinien uważać

W przypadkach kiedy problemem jest jedynie zawyżenie kwoty zwrotu podatku nie ma obowiązku zapłaty zaległości i odsetek. To dlatego, że po prostu one nie występują. Naszym jednym obowiązkiem jest złożenie korekty, która pozwoli uniknąć sankcji. Osoby, które nie złożyły deklaracji podatkowej, a chcą uniknąć sankcji muszą dostarczyć deklaracje do urzędu skarbowego wraz z zaległością i odsetkami za zwłokę.

Walka z luką podatkową

Jak widać nowe przepisy nie są tak rygorystyczne jak przypuszczano. Nawet największa gapa ma szanse na uniknięciu kary. Jak widać rząd na całego rozpoczął walkę z problemem luki VAT. Od stycznia zmienił się system rejestracji podatników VAT, a od zeszłego roku funkcjonuje klauza przeciw unikaniu opodatkowania. Zniwelowanie luki VAT to jedno z podstawowych zadań Prawa i Sprawiedliwości, którzy zapowiedzieli także postępowanie dotyczące urzędników opowiedzianych za zaniedbania w poprzednich latach.